Apotheek helpt kruidentuin van Dorpsmoestuin Heerde groeien

Dorpsmoestuin Heerde op Landgoed Vosbergen bestaat sinds juni 2024. Wat begon met het idee van Elly Schuck en Gea van der Meer, groeit steeds verder. Na de aanleg van de moestuin is er nu ook een kruidentuin. Apotheek Heerde sponsort deze kruidentuin en denkt mee over informatie over kruiden die vroeger werden gebruikt bij allerlei gezondheidsklachten. Daarbij gaat het om vragen als: wat weten we over de werkzame stoffen in deze planten? En welke moderne geneesmiddelen worden tegenwoordig bij die gezondheidsklachten gebruikt, met een werking die wél wetenschappelijk is onderzocht?

V.l.n.r. De teamleden Gea en Susanne van Dorpsmoestuin Heerde met de apothekers Marieke en Ruud
V.l.n.r. de teamleden Gea en Susanne van Dorpsmoestuin Heerde met de Heerder apothekers Marieke en Ruud

Eén gezamenlijke tuin

Elly en Gea werkten eerder mee in een moestuin in Epe. Toen iemand vroeg of zo’n tuin er ook in Heerde kon komen, besloten zij dat idee op te pakken. Het moest geen volkstuin worden met allemaal eigen stukjes grond, maar één gezamenlijke tuin waar een groepje mensen uit Heerde samen biologische groenten, fruit en kruiden teelt. Vanaf het begin was het idee om een deel van de oogst te verkopen via een groentekraam. Zo zouden ook andere mensen uit het dorp op een laagdrempelige manier verse, onbespoten groenten van dichtbij kunnen kopen.

Inmiddels is het plan werkelijkheid geworden. Er wordt volop gezaaid, verzorgd en geoogst. En er wordt gepraat, koffiegedronken en gelachen. Want de Dorpsmoestuin draait niet alleen om wat er uit de grond komt, maar ook om het samen bezig zijn.

Kruiden met een verhaal

Susanne Völke-Kop is een van de teamleden die zich bezighoudt met de nieuwe kruidentuin. “Ik heb meegedacht over de kruiden, het teeltplan en de plattegrond. Nu schrijf ik teksten over de kruiden die in de tuin staan. Van verse kruiden waarmee je kunt koken én waar ook nog eens een verhaal achter zit, word ik heel enthousiast.”

Juist bij die verhalen komt de kennis van Apotheek Heerde goed van pas. De samenwerking met de Dorpsmoestuin begon met een praktische vraag: wilde de apotheek een verbandtrommel sponsoren? Daarna kwam ook de kruidentuin ter sprake. Dat bleek een logische combinatie, want de link tussen planten, kruiden en geneesmiddelen was in de apotheek al aanwezig. Op de scheidingswanden tussen de balies hangen afbeeldingen van planten die vroeger werden gebruikt bij gezondheidsklachten, met een korte toelichting erbij.

Plantenbak met kruiden in de apotheek
Plantenbak met kruiden in de apotheek

Inmiddels is de link met de kruidentuin ook in de apotheek zichtbaar gemaakt. Er staat een plantenbak met kruiden die ook in de kruidentuin te vinden zijn, zoals lavendel, rozemarijn, salie, tijm en olijfkruid. De planten in deze bak worden periodiek gewisseld.

Zorgvuldige informatie

Susanne schrijft over de kruiden en over hoe u ze kunt gebruiken in de keuken, bijvoorbeeld als smaakmaker in plaats van zout. Sommige kruiden werden vroeger ook gebruikt bij gezondheidsklachten. Kruiden zijn alleen niet voor iedereen geschikt en kunnen risico’s geven in combinatie met medicijnen. Daarom vult Apotheek Heerde Susannes teksten aan met informatie over de werkzame stoffen in de planten en over moderne geneesmiddelen die tegenwoordig bij zulke klachten worden gebruikt. Die kennis hoort bij hun vak: apothekers Esther, Juliëtte, Marieke en Ruud hebben tijdens hun studie veel geleerd over geneeskrachtige stoffen in kruiden.

Bij de kruidentuin komt straks een bordje met een QR-code. U kunt de code met uw mobiel scannen en zo de teksten over de kruiden lezen op de website van Dorpsmoestuin Heerde.

Stap voor stap verder

De kruidentuin is, net als de moestuin, nog volop in beweging. Daarom blijft Apotheek Heerde de kruidentuin ook de komende jaren ondersteunen. Dat past bij hoe Stichting Dorpsmoestuin Heerde werkt: stap voor stap kijken wat groeit, wat goed aanslaat en waar behoefte aan is.

Wie nieuwsgierig is geworden, kan tijdens de open dag op zaterdag 11 juli zelf komen kijken hoe de Dorpsmoestuin en de nieuwe kruidentuin erbij liggen. Alle ingrediënten voor een gezellige en leerzame dag zijn aanwezig: de tuin, de mensen, de oogst en natuurlijk de kruiden.

Top